Czym różnią się Święta Bożego Narodzenia we Francji?

Czego nie ma we Francji na Święta Bożego Narodzenia? 

    W tym roku dane mi jest spędzić Święta Bożego Narodzenia nie we Francji, a w Polsce. Ostatni raz było to przed wyjazdem do Australii czyli jakieś 5 lub 6 lat temu. Mimo bliskości Francji i Polski, nasze tradycje wcale nie są znane na zachodzie. Istnieje jednak jeden wspólny mianownik dla wszystkich świąt i każdego kraju - rodzina. Jest to czas który chcemy spędzać wspólnie z osobami których kochamy i które kochają nas. 

Różnice świąt Polska Francja
Autor: Brett Sayles

Słowiańskie Szczodre Gody 

Święta Bożego Narodzenia nazywane były kiedyś Szczodrymi Godami. Obchody kończące rok istniały jeszcze zanim współczesne religie pojawiły się na tym świecie. Zmieniło się jedynie nazewnictwo oraz symbolika poszczególnych tradycji. Z tego powodu okres świąteczny różni się w znacznym stopniu miedzy krajami katolickimi. Słowiańskie tradycje bardzo dobrze trzymają się po dziś dzień w Polsce. 

Chciałabym żebyś był/a również świadomy/a, iż w innych francuskich rodzinach Noel może być obchodzone inaczej lub wcale. Opisuję tutaj tylko i wyłącznie moje doświadczenia z moją francuską rodziną. 

Siedem różnic w okresie świątecznym między Francją a Polską

1. Liczba dni wolnych  

Zacznijmy od najbardziej ogólnej różnicy, która tak naprawdę zależy od regulacji państwowych. Otóż we Francji, nie ma dwóch dni świąt. Wolny jest jedynie 25 grudnia. Smuteczek, wiem… ALE jest jeden departament, który tak jak w Polsce posiada dwa dni i jest to Alzacja.

2. Siadanie do stołu 

Pierwsza gwiazdka? To czas zasiadania do stołu. We Francji nikt na gwiazdy nie patrzy, a do stołu wigilijnego siada się około godziny 19/20. 

3. Opłatek 

Dzielenie się opłatkiem nie jest znane we Francji. Pochodzi ono z bardzo dawnej słowiańskiej tradycji dzielenia się chlebem/ciastem zwanym kołaczem. 


7 różnic między Francją a Polską - Święta
Autor: picjumbo.com

4. Liczba i jakość dań 

Dwanaście dań na wigilijnym stole symbolizuje dwanaście miesięcy, jako że ziemia przez cały ten czas podtrzymywała nas przy życiu dając nam plony. Dlatego pod koniec roku, dziękujemy za jej szczodrość i świętujemy zwycięstwo dnia nad nocą, światła nad ciemnością. Barszcz, karp, sałatka warzywna, łazanki itd. na pewno nie pojawią się na francuskim stole. Liczba potraw nie ma znaczenia i będzie to najprawdopodobniej fois gras (pasztet z gęsi), ślimaki, mięso np. królik, sery itp. 

5. Sianko i dodatkowy talerz

Te zwyczaje nie są znane we Francji. My Słowianie, kładziemy talerz dla przodków aby razem z nami świętowali ten specjalny czas oraz sianko pod obrus dla obfitości przyszłorocznych plonów. 

6. Prezenty 

Prezenty dawane są w Polsce po kolacji. Na szczęście nie muszę na nie czekać aż do kolejnego poranka jak we Francji. 

7. Zwierzęta 

Francuskie zwierzaczki nie potrafią mówić tak jak nasze o północy. :) WESOŁYCH ŚWIĄT I SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU. 

NIECH TE CHWILE PRZYNIOSĄ WAM WIELE UŚMIECHU I POGODY DUCHA. 

Komentarze

Popularne posty