Najczystsze niebo we Francji

Triangle Noir du Quercy - najmniejsze zanieczyszczenie świetlne we Francji 

Triangle Noir du Quercy, zanieczyszczenie świetlne we Francji
Źródło: https://www.tourisme-lot.com/le-lot-secret/parc-naturel-regional-des-causses-du-quercy/le-ciel-noir

    Triangle Noir du Quercy czyli tłumacząc z francuskiego Czarny Trójkąt Quercy, znajduje się w południowo-zachodnio-centralnej Francji. W 2002 roku, opublikowana została mapa przedstawiająca zanieczyszczenie świetlne na ternie Francji metropolitarnej. Widoczny na niej najciemniejszy obszar miał formę trójkąta skąd pochodzi jego nazwa. Rozciąga się on od uroczego miasteczka Rocamadour po Dolinę Célé (Vallée du Célé), a na jego terenie znajduje się Regionalny Park Naturalny Causses du Quercy (Le Parc naturel régional des Causses du Quercy).


Triangle Noir du Quercy, zanieczyszczenie świetlne we Francji
Źródło: http://www.vulgarisation-scientifique.com/wiki/Pages/Laurent_astronome_amateur

Triangle Noir du Quercy, zanieczyszczenie świetlne we Francji
Źródło: https://www.espedaillac.fr/tourisme-arts-culture/astronomie-triangle-noir-du-quercy/

    Co to jest zanieczyszczenie świetlne? To nic innego jak nadmierne, sztuczne oświetlenie, które uniemożliwia nam oglądanie niczym niezakłóconego, "czystego" nieba. Wpływa ono bardzo negatywnie na faunę i florę, zakłócając ich naturalny, nocny tryb. 
    Jak zapewne się domyślasz, jest to ogromny problem w USA, Europie, na Bliskim Wschodzie, Indiach, Wschodnich Chinach i Japonii.  Większość ludzi mieszkająca na tych obszarach nigdy nie widzi nieba ciemniejszego niż przy Księżycu świecącym w pełni. 
    Dla mnie jest to zarówno smutne jak i przerażające. Nocne niebo ma w sobie magię, rozbudza umysł i zmusza nas do rozważań nad którymi na co dzień się nie zastanawiamy. Zanieczyszczenie świetlne jest kolejną cegiełką oddalającą człowieka od przyrody. Dlatego właśnie już od dwóch lat zamierzałam się wybrać do Triangle Noir du Quercy i wpatrywać się w bezkresny wszechświat swoimi ludzkimi oczami. 

Triangle Noir du Quercy, zanieczyszczenie świetlne we Francji
Źródło: https://brilliantmaps.com/light-pollution/

Rocamadour, średniowieczne miasteczko 

    Niestety moje plany zepsuła pogoda, a dokładniej chmury które poza pierwszą nocką, regularnie zbierały się wieczorami nad moją głową. Udało mi się zrobić jedynie jako takie zdjęcie księżyca. To miejsce ma w sobie jednak o wiele więcej do zaoferowania niż tylko czyste niebo. Zatrzymaliśmy się na kempingu w Rocamadour. Średniowieczne, katolickie miasteczko zbudowane na klifie pięknie wplatało się w otaczającą je przyrodę oraz drzewa wszelakiego koloru.
    Miejsce to jest wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO i można tutaj odbyć nie tylko podróż duchową, ale również gastronomiczną i kulturową. Wiele sklepików oferuje lokalne produkty spożywcze oraz rzemieślnicze wytwory, a letnimi wieczorami muzyka z koncertów na świeżym powietrzu przeplata się z ćwierkaniem ptaków. 

Triangle Noir du Quercy, zanieczyszczenie świetlne we Francji

Rocamadour lista UNESCO

Rocamadour lista UNESCO

Rocamadour lista UNESCO

Rocamadour lista UNESCO

Piesza wędrówka przez Moulin du Saut et Moulin de Tournefeuille 

    Mimo pochmurnych nocy, weekend zapowiadał się słoneczny i ciepły. Park naturalny Causses du Quercy proponuje wiele szlaków wędrownych. Wybrałam szlak z dwoma młynami du Saut i de Tournefeuille, który miał bardzo pozytywne oceny. 
    To był jeden z tych szlaków od których nie spodziewałam się niczego szczególnego, a który tak niezmiernie mnie zaskoczył, że nie mogłam uwierzyć w to gdzie jestem. Mimo pełnego lata, drzewa były kolorowe jak z obrazu kanadyjskiej jesieni. Spotkaliśmy tylko kilka osób na szlaku i zrobiliśmy sobie mały piknik na górze klifu. 
    Ruiny młynów dodawały jeszcze większego mistycyzmu i magii całemu miejscu. Za każdym razem zastanawiam się jak wyglądało życie, kiedy rzeczywiście ktoś mieszkał czy pracował w danym budynku po którym zostało kilka ścian i historyczne fakty. To co dzisiaj wydaje nam się obecne i niezmienne, za kilkaset lat będzie być może takim samym, zapomnianym miejscem.  

co robić w Rocamadour

co robić w Rocamadour

co robić w Rocamadour

co robić w Rocamadour

co robić w Rocamadour

co robić w Rocamadour


Spływ kajakiem po Dordogne 

    Jednym z najlepszych sposobów na aktywny dzień w letni upał jest spływ kajakowy. Sama rzeka Dordogne była bardzo spokojna i nie działo się na niej nic szczególnego. To pierwszy raz kiedy na kajak wzięłam swoją psinę Savi. Na początku nie była pewna otaczającej jej zewsząd wody, ale szybko spodobał jej się wiatr we włosach, rzeczna bryza i grzejące słońce. Nie wątpiłam w to ponieważ jest ona małą podróżniczką. Jej ulubiona forma transportu to rower, a od teraz również kajak. ;)

Kemping Rocamadour

Spływ kajakiem po Dordogne

Pogadajmy...
Polska również posiada mapę zanieczyszczenia światłem. Niemalże całe nasze niebo jest zanieczyszczone. Najciemniejsze fragmenty widać w Bieszczadzkim Parku Narodowym oraz części Gór Izerskich których teren nazywany jest Parkiem Ciemnego Nieba. Ktoś był albo się wybiera? 

 


Komentarze

Popularne posty