Wyspy Tajlandii - Koh Yao Yai

Koh Yao Yai, najbardziej dziewicza i najmniej turystyczna wyspa Tajlandii na której byłam

Koh Yao Yai, wyspa Tajlandii

Plan podróży po tajskich wyspach 

    Nakreślając trochę kontekstu, po przyjeździe do Bangkoku od razu zamierzaliśmy się stamtąd ewakuować. Zależało nam na trzech wyspach i po konsultacjach i paru rozmowach z lokalnymi zdecydowaliśmy się na Koh Yao Yai, Koh Phi Phi i Koh Lanta. Na każdej z nich zostaliśmy ok. 5 dni / tydzień.  
    Aby dojechać na Koh Yao Yai kupiliśmy bilet w jednej z agencji w który była wliczona:
  • taksówka spod hostelu
  • zakup biletów autobusowych przez pana taksówkarza do Krabi
  • taksówka w Krabi, która zabrała nas do portu 
    W porcie kupiliśmy bilety na łódkę i po kilkudziesięciu minutach znaleźliśmy się na wyspie gdzie samochód-autobus porozwoził nas po hotelach. 
    Tak na marginesie chciałabym dodać, że autobus którym jechaliśmy do Krabi był najlepszym jakim jechałam w życiu. (; Ładnie ustrojony, dużo miejsca do stóp i idealna temperatura. Jeżeli mnie pamięć nie myli to chyba miał napis VIP więc wszystko by się zgadzało. Tak więc komfort jazdy był na poziomie. 

Koh Yao Yai, Tajlandia

Koh Yao Yai, najmniej turystyczna z wysp 

    Podkreślam już na samym początku, iż byłam w Tajlandii pod koniec czerwca i w lipcu. Europejczyk może pomyśleć: idealnie, lato! Otóż nie. W klimacie tropikalnym zamiast 4 pór roku są sezony: deszczowy i suchy. Ten deszczowy przypada akurat na nasze europejskie wakacje dlatego też turystów jest o wiele mniej ponieważ nikt nie chce zwiedzać gdy z nieba leje się jak z cebra. DOSŁOWNIE. Mieliśmy jednak ogromne szczęście ponieważ sezon deszczowy przyszedł dość późno i tak naprawdę mieliśmy tylko 3-4 dni porządnej tropikalnej ulewy. 
    Wyspa jest zamieszkana prawie w 100% przez muzułmanów. Mieliśmy mały problem żeby znaleźć piwo w sklepie, przynajmniej w tych rejonach w których się znajdowaliśmy. Zdecydowanie nie jest to miejsce dla osób szukających barów, imprez i szeroko rozumianej rozrywki. Oczywiście można napić się drinków w restauracjach i tropikalnych malutkich barach, ale na pewno nie wygląda to tak jak na drugiej wyspie którą Wam pokażę - Koh Phi Phi. Niebo a ziemia. 
   Obiady często jedliśmy sami na plaży, na tych plażach też były pustki, a na drogach głownie lokalni ludzie śmigali na skuterkach po całej wyspie. To było zdecydowanie jedno z tych miejsc gdzie naprawdę poczułam się wolna. Zero pracy, zero domu, zero zobowiązań. Tylko tu i teraz. Życzę każdemu, żeby choć raz poczuł taką energię ponieważ zapamiętuje się ją na długo i jest to odczucie które ciężko opisać słowami. Pierwszy raz poczułam coś takiego podczas długich, porannych spacerów na Rainbow Beach w Australii.

Ko Yao Yai Tajlandia

Wyspa Koh Yao Yai, Tajlandia

Wyspa Koh Yao Yai, Tajlandia

Wyspa Koh Yao Yai, Tajlandia

Wyspa Koh Yao Yai, Tajlandia

Dwie najpiękniejsze plaże Koh Yao Yai 

Plaża Laem Hard 

    Zdecydowanie najpiękniejsza plaża na wyspie. Warto przyjechać tutaj dwa razy, w czasie przypływu i odpływu. Podczas tego pierwszego, oczy nacieszą się widokiem pięknej turkusowej Zatoki Phang Nga, a po kilku godzinach będziemy mieli wrażenie jakbyśmy mogli dostać się pieszo na wyspę z naprzeciwka, Ko Yao Noi. 
    Taki spacer sobie zafundowałam. Bez japonek. Nie polecam... nie przewidziałam jednej bardzo ważnej rzeczy: piaskowych krabów. Z angielskiego Sand Bubble Crab, to malutki gatunek skorupiaka, ok. 1 cm., który żyje w norkach piaskowych podczas przypływu stwarzając sobie bąbelek powietrza, natomiast wraz z odpłynięciem wody wychodzi na zewnątrz aby pożywić się planktonem w piasku. Efektem takiej diety są miliony piaskowych kuleczek, formujących się gdy piasek jest filtrowany przez ich otwory gębowe. 
    Takich krabów jest tysiące jak nie miliony. Cieżko było mi skakać z jednej małej przestrzeni na drugą. Nie chciałam nikogo zabijać! Jakoś mi się to udało, ale przyznam, że zajęło mi to sporo czasu. ;) 

Laem Hard Beach

Laem Hard Beach

Laem Hard Beach

Plaża Khlong Son 

    Moja druga ukochana plaża. Dlaczego tylko dwie a nie tradycyjne TOP 3? Plaż jest tam mnóstwo. Tak naprawdę to są one wszędzie ponieważ - przypominam - jesteśmy na wyspie. Dla mnie plaża musi mieć to coś. Wyróżniać się i posiadać coś godnego zapamiętania. Nie chcę tutaj ściemniać. Pokazuję miejsca, które naprawdę mnie zachwyciły i są godne polecenia. 
    Koniec monologu. Plaża Khlong Son była bardzo spokojna. Nie wiem czy w sezonie przyjeżdża tutaj wielu turystów lub łódek z innych wysp, ale na samym "wejściu" stały trzy stragany z napojami i przekąskami. Bardzo wysokie ceny. Na samej plaży, siedziały kobiety z dwojgiem dzieci, które na golasa, frywolnie bawiły się na brzegu wody. 
    Punktem kulminacyjnym w moim odczuciu był malutki "lasek" w wodzie i stara, zniszczona łódka. Kompozycja krajobrazu zapychała dech w piersiach i mogłabym się na nią wpatrywać godzinami. 

Khlong Son Beach


Khlong Son Beach

Khlong Son Beach

Khlong Son Beach

Każdy raj ma brzydką stronę

    Nie dajcie się zwieść przepięknym zdjęciom i wideo. Koh Yao Yai jest jednym z tych miejsc w którym widzimy skutki naszego życia i tego ile śmieci nie znika dzięki wyrzuceniu ich do kosza i zabraniu przez śmieciarkę. Obok naszych chatek był czterogwiazdkowy hotel gdzie codziennie ktoś chodził i zbierał śmieci na plaży tuż przed nim, aby goście mogli się nacieszyć niezaśmieconym widokiem zachodzącego słońca. 
    Można znaleźć tam absolutnie wszystko czego dusza zapragnie: opony, dezodoranty, opakowania żywnościowe, ubrania i buty. Zaryzykowałabym stwierdzenie, że co jakiś czas ktoś tam sprzątać musi bo widząc szybkość przybywania nowych śmieci, nie byłoby tam widać żadnej plaży, nie mówiąc o spacerowaniu wzdłuż morza. Wraz z licznymi odpadkami, leżało również mnóstwo meduz. 
    Właśnie dlatego wybory ZERO WASTE (kubeczek menstruacyjny, słomki) i chociażby małe rzeczy które robimy w domach, zamienniki których używamy, mogą choć minimalnie sprawić, że nasz dom - Ziemia - będzie czystszym miejscem. 

Śmieci na Koh Yao Yai

Śmieci na Koh Yao Yai

Meduzy na Koh Yao YaiKomentarze

Popularne posty