Jak wyjechać do Australii z psem?

To, że trudno dostać się do tego kraju na wizie innej niż turystyczna wie chyba każdy. Jeszcze większe trudności będziemy mieli zabierając swojego ukochanego pupila z nami. Work and Travel wiza z moim psiakiem to byłoby marzenie! Jestem szczęśliwą posiadaczką przecudownej suczki rasy Yorkshire Terrier – Savi, którą zdecydowałam się zostawić w Polsce u mojej mamy i nie zabierać ze sobą. Odpowiedź na pytanie "jak wyjechać do Australii z psem" i procedury przewiezienia psa do Australii postaram się jak najbardziej przybliżyć w tym właśnie poście. 


Od samego początku stwierdziliśmy z chłopakiem, że lepiej dla Savi będzie zostawić ją w Polsce. Wpłynęło na to kilka czynników:
- stres związany z przelotami (i jej i mój, wolałabym siedzieć z nią gdzieś w bagażach niż nie mieć jej na oku)
- większe "skomplikowanie" podróży (oczywiście jak się chce to można i dla mnie akurat nie ma z tym problemu, ale wiąże się to również z innymi punktami, z samym jej przygotowaniem etc.)
- kwarantanna (+ znowu stres psa)
- czas pobytu: 1 rok (ewentualnie maksymalnie drugi) 
- jej strachliwy charakter, nie jest najodważniejszym pieskiem 
- koszty związane z lotem i kwarantanną 
Jeżeli w grę wchodziłoby już zamieszkanie albo dłuższy wyjazd to oczywiście pies jedzie ze mną bez zastanawiania się. Mimo tego chciałam bardziej przybliżyć sobie i Wam  procedury relokacji psa żeby mieć je gdzieś z tyłu głowy. Kto wie jak życie się potoczy. :) 
Yorkshire Terrier

Na samym początku należy dowiedzieć się w jakiej grupie krajów jest Polska - otóż w 3 grupie.

Inne kraje natomiast na dzień dzisiejszy są w grupach*:
Group 1: New Zealand; Norfolk Island; Cocos Island
Group 2: American Samoa, Bahrain, Barbados, Christmas Island, Cook Island, Falkland Islands, Federated States of Micronesia, Fiji, French Polynesia, Guam, Hawaii, Iceland, Japan, Kiribati Mauritius, Nauru, New Caledonia, Niue, Palau, Papua New Guinea, Samoa, Singapore, Solomon Islands, Kingdom of Tonga, Tuvalu, Vanuatu, Wallis and Futuna.
Group 3: Antigua & Barbuda, Argentina, Austria, Bahamas, Belgium, Bermuda, British Virgin Islands, Brunei, Bulgaria, Canada, Canary and Balearic Islands, Cayman Islands, Chile, the Republic of Croatia, the Republic of Cyprus, Czech Republic, Denmark, Finland, France, Germany, Gibraltar, Greece, Greenland, Guernsey, Hong Kong, Hungary, Ireland, Isle of Man, Israel, Italy, Jamaica, Jersey, Kuwait, Latvia, Lithuania, Luxembourg, Macau, Malta, Malaysia (Peninsular, Sabah and Sarawak only), Monaco, Montenegro, the Netherlands, Netherlands—Antilles & Aruba, Norway, Poland, Portugal, Puerto Rico, Qatar, the Republic of South Africa, Reunion, Saipan, Serbia, Seychelles, Slovakia, Slovenia, South Korea, Spain, St Kitts and Nevis, St Lucia, St Vincent & the Grenadines, Sweden, Switzerland (including Liechtenstein), Taiwan, Trinidad and Tobago, the United Arab Emirates, the United Kingdom, the United States (including the district of Columbia, Northern Mariana Islands, Puerto Rico and the US Virgin Islands (but excluding Guam and Hawaii), Uruguay.
pies York
Aby zabrać swojego psa do Australii czeka nas wiele wizyt u weterynarza. Oczywiście, jeżeli jeszcze tego nie zrobiliśmy to musimy go również wcześniej zaczipować. Jest to warunek konieczny nawet do przewiezienia psa przez kraje europejskie. Bardzo pomocny wydaje się kalkulator na TEJ STRONIE. Pozwoli nam zorganizować terminarz aby nie zrobić czegoś za wcześnie lub za późno. Wpisałam datę naszego wyjazdu tj. 26 czerwca i oto kiedy powinnam zacząć przygotowania do zabrania psa do Australii (przepraszam za trochę przycięty obraz):
vet meeting calculator

Pies musi mieć również ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie. Gdy już nasz piesek przejdzie test przeciwciał wścieklizny (Rabies Antibody Titer Test - po 3-4 tygodniach od zaszczepienia) przeprowadzony w specjalnym laboratorium przez akredytowanego lekarza weterynarii (USDA) i poparty przez instytucję rządową  można ubiegać się o tzw. import permit. Od tego czasu również zaczyna się okres kwarantanny trwający 190 dni (ostatnie 10 dni musi odbyć się już w Australii w specjalnej placówce). Później czekają nas kolejne wizyty u weterynarza aby stwierdzić czy stan zdrowia zwierzęcia pozwala mu na podjęcie podróży i lotu.
O import permit ubiegamy się przez Internet w systemie Australijskim zwanym BICON (Biosecurity Import Condition System). Tam tworzymy konto, dodajemy dokumenty takie jak Rabies Neutralising Antibody Titer Test (RNATT), wyniki Rabies Antibody Titer Test i inne oraz płacimy import permit fees. Przetworzenie naszego wniosku z reguły trwa 10 - 20 dni, ale może być nawet dłużej**. 
Gdy otrzymamy import permit, możemy w tym samym systemie zarezerwować miejsce dla naszego psa w specjalnej placówce aby odbył ostatni etap kwarantanny. Najlepiej zrobić to jak najszybciej, żeby nie zabrakło miejsca oraz sprawdzić ile pieniędzy trzeba zapłacić za pobyt psa (płaci się za każdy dzień).
Yorkshire Terrier na łonie natury
Chciałabym podkreślić, że procedury te należy uważnie prześledzić i dobrze się przygotować na import psa czy kota. Starałam się jak najbardziej podsumować wszystkie kroki opisane na oficjalnych australijskich stronach. Prócz Australijskiego prawa należy również sprawdzić wymagania naszego własnego kraju. Być może potrzebne są dodatkowe badania czy paszport (ja takowy mam, bo Savi mieszkała z nami we Francji) etc. 
Uznałam, że na tak krótki czas to nie jest warte zachodu ani tych pieniędzy. Rok czy dwa miną szybko, a być może zaoszczędzę tym samym stresu mojemu psu i sobie. Jeżeli ktoś ma podobne wątpliwości co ja to warto przeczytać sobie o 5 najczęstszych mitach dotyczących kwarantanny . Być może obniży to poziom stresu niektórych właścicieli. ;) 
Jeżeli ktoś z Was chciał lub zabrał psa lub kota do Australii lub do innego kraju to podzielcie się swoją wiedzą i doświadczeniem w komentarzach! Chętnie poczytam jak sprawa wygląda w praktyce i czy wszystko idzie zawsze gładko i po naszej myśli. :) 


Storny informacyje: 

Komentarze

Popularne posty