Jak wyrobić międzynarodowe prawo jazdy?

Wyzwanie każdego kierowcy: jeżdżenie po przeciwnej stornie. W moim wypadku będzie to z prawej na lewą.  ⤣ Czytałam różne opinie na temat międzynarodowego prawa jazdy, że niby tyle osób jeździ bez i dobrze, że i tak o nie nie pytają itp. Ja jednak jako osoba zorganizowana i nielubiąca nieścisłości, dla swojego spokoju postanowiłam wyrobić prawo jazdy, tym bardziej, że procedura jest szybka i nie przytłaczająca cenowo.

Polskie międzynarodowe prawo jazdy:

Międzynarodowe Prawo Jazdy

Międzynarodowe Prawo Jazdy w środku


Krok 1
Na samym początku pobrać wniosek o upoważnienie do kierowania pojazdami (czyli taki sam jak w przypadku wydawania pierwszego prawo jazdy, zgubienia lub zmiany adresu etc.). Można go pobrać ze strony o TUTAJ.

Krok 2
Jeżeli ktoś nie posiada zdjęć paszportowych to należy takowe zrobić (stan na 12.2017 r.). Ja wyrabiając polskie prawo jazdy miałam "za stare" zdjęcie, czytaj: zmieniły się po raz kolejny zasady jak one ma wyglądać - tym razem identycznie jak do paszportu. -_-
Trzeba zatem zawsze zwrócić uwagę dokładnie na ich wytyczne umieszczone na stronie. 

Krok 3
Na miejscu uiściłam opłatę 35 zł za prawo jazdy i 2 zł za samą usługę przelewu i koniec. 

Krok 4
Już po ok. 3 dniach prawo jazdy jest wyrobione. Ja nie chcąc po raz kolejny jechać do urzędu zaznaczyłam opcję pocztową. Panie chyba były zdziwione bo nawet do mnie dzwoniono żeby potwierdzić tą opcję (chodziło zapewne o dłuższy czas oczekiwania na dostarczenie, ale mnie czas nie ścigał więc...).

Krok 5
Prawo jazdy dostałam chyba po ok. tygodniu, pocztą. Myślałam że będzie wyglądać inaczej. Powiedziałabym bardziej "nowocześnie". Zalaminowane albo coś, a nie zwykła tekturka. Ale najważniejsze, że jest.

LISTA KRAJÓW (we wniosku należy zaznaczyć konwencję - jednak warto po prostu zostawić to miejsce puste i się zapytać już w urzędzie).
Konwencja wiedeńska (1968)
Republika Południowej Afryki, Republika Albanii, Republika Austrii, Wspólnota Bahamów, Królestwo Bahrajnu, Republika Białorusi, Królestwo Belgii, Bośnia i Hercegowina, Federacyjna, Republika Brazylii, Republika Bułgarii, Republika Chorwacji, Republika Czeska, Królestwo Danii, Republika Estońska, Republika Filipin, Republika Finlandii, Republika Francuska, Republika Grecka, Gruzja, Kooperacyjna Republika Gujany, Islamska Republika Iranu, Państwo Izrael, Serbia i Czarnogóra, Republika Kazachstanu, Demokratyczna Republika Konga, Republika Kuby, Państwo Kuwejt, Republika Litewska, Wielkie Księstwo Luksemburga, Republika Łotewska, Była Jugosłowiańska Republika Macedonii, Królestwo Marokańskie, Republika Mołdowy, Księstwo Monako, Mongolia, Republika Federalna Niemiec, Republika Nigru, Królestwo Norwegii, Islamska Republika Pakistanu, Federacja Rosyjska, Rumunia, Republika San Marino, Republika Senegalu, Republika Seszeli, Republika Słowacka, Republika Słowenii, Konfederacja Szwajcarska, Królestwo Szwecji, Republika Środkowoafrykańska, Republika Tadżykistanu, Republika Tunezyjska, Turkmenistan, Ukraina, Wschodnia Republika Urugwaju, Republika Uzbekistanu, Republika Węgierska, Republika Włoska, Republika Wybrzeża Kości Słoniowej, Republika Zimbabwe.
Konwencja genewska (1949)
Albania, Armenia, Azerbejdżan, Bahrajn, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Chile, Kostaryka, Ekwador, Ghana, Gujana, Indonezja, Kenia, Kirgistan, Liberia,Meksyk, Monako, Czarnogóra, Peru, Filipiny, Katar, Korea Południowa, Mołdawia, Rosja, San Marino, Serbia, Republika Południowej Afryki, Tajlandia, Macedonia, Turcja, Ukraina, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Uzbekistan, Wenezuela, Zimbabwe
P.S. A tutaj, w ramach ciekawostki, francuskie międzynarodowe prawo jazdy - według mnie troszkę ładniejsze, szczególnie na ostatniej stronie z kategoriami ;)

Międzynarodowe PRawo Jazdy - wersja francuska

Międznarodowe Prawo Jazdy - wersja francuska w środku

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty